AVX Corporation TPST105M020R2000
TPST105M020R2000 picture photo
Mfg. Part Number
TPST105M020R2000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 20% 1210
Datasheet Download
TPST105M020R2000.pdf
Availability of TPST105M020R2000
QUANTITY
TPST105M020R2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPST105M020R2000
Internal Part NumberEIS-TPST105M020R2000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPST105M020R2000
Related LinksTPST105M, TPST105M020R2000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPST105M020R2000 Details Description
Related parts for TPST105M020R2000
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 384K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DIG W/LCD DVR 44MQFP datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 697-FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.28A 337 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIP CABLE 12POS datasheet.pdf
CONN RETAINER datasheet.pdf
CONN ADAPTER 61P-61P F-M PNL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf