AVX Corporation TPSV107K025R0100
TPSV107K025R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSV107K025R0100
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 25V 10% 2924
Datasheet Download
TPSV107K025R0100.pdf
Availability of TPSV107K025R0100
QUANTITY
TPSV107K025R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSV107K025R0100
Internal Part NumberEIS-TPSV107K025R0100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7361 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSV107K025R0100
Related LinksTPSV107K, TPSV107K025R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSV107K025R0100 Details Description
Related parts for TPSV107K025R0100
CONN RING INSUL 22-18 AWG #6 datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 S STEEL 5/8" datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SMD 10POS ZE datasheet.pdf
11P MTA100 CONN ASSY NATL 30AU datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC VCTCXO 49.152MHZ LVDS SMD datasheet.pdf