AVX Corporation TPSV477K006R0100
TPSV477K006R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSV477K006R0100
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2924
Datasheet Download
TPSV477K006R0100.pdf
Availability of TPSV477K006R0100
QUANTITY
TPSV477K006R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSV477K006R0100
Internal Part NumberEIS-TPSV477K006R0100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7361 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSV477K006R0100
Related LinksTPSV477K, TPSV477K006R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSV477K006R0100 Details Description
Related parts for TPSV477K006R0100
IDC CABLE - MSR50A/MC50F/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.6V 600MW DO220AA datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 10POS STR TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 16UH 420MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC TXRX LIN 20QFN datasheet.pdf
RES 196K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 20K OHM 14SOIC datasheet.pdf