AVX Corporation TPSY107M016R0100
TPSY107M016R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSY107M016R0100
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
TPSY107M016R0100.pdf
Availability of TPSY107M016R0100
QUANTITY
TPSY107M016R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSY107M016R0100
Internal Part NumberEIS-TPSY107M016R0100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSY107M016R0100
Related LinksTPSY107M, TPSY107M016R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSY107M016R0100 Details Description
Related parts for TPSY107M016R0100
RACK ALUM 13X17X7 BLK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 480V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 WW datasheet.pdf
IC 12 BIT 30 MSPS A/D 28-SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 12 OUTLET 10FT datasheet.pdf
OSC XO 74.175824MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
750 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
PCM 150 X 200 X 0.18MM datasheet.pdf