Panasonic Electric Works TQ2SA-12V-X
TQ2SA-12V-X picture photo
Mfg. Part Number
TQ2SA-12V-X
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
Datasheet Download
TQ2SA-12V-X.pdf
Availability of TQ2SA-12V-X
QUANTITY
TQ2SA-12V-X Order Process
Ship out your order
Specifications of TQ2SA-12V-X
Internal Part NumberEIS-TQ2SA-12V-X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package500
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTQ-SMD
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeTelecom
Coil TypeNon Latching
Coil Current11.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time4ms
Release Time4ms
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Power140 mW
Coil Resistance1.03 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TQ2SA-12V-X
Related LinksTQ2SA, TQ2SA-12V-X Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TQ2SA-12V-X Details Description
Related parts for TQ2SA-12V-X
LED 4HI 3MM HI EFF GREEN PC MNT datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWIT 16X16 44PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.85V 10MLF datasheet.pdf
CHASSIS AND COVER, VEA SERIES datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
Crystal 100.0000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
XFRMR ISDN 1CT:2CT 22MH T/H datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 16SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC DSP 6-CORE DGTL 783FCBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf