Panasonic Electric Works TQ2SA-L2-1.5V
TQ2SA-L2-1.5V picture photo
Mfg. Part Number
TQ2SA-L2-1.5V
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V
Datasheet Download
TQ2SA-L2-1.5V.pdf
Availability of TQ2SA-L2-1.5V
QUANTITY
TQ2SA-L2-1.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of TQ2SA-L2-1.5V
Internal Part NumberEIS-TQ2SA-L2-1.5V
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
SeriesTQ-SMD
PackagingTube
Relay TypeTelecom
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current93.8mA
Coil Voltage1.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)1.13 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Coil Power140 mW
Coil Resistance16 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TQ2SA-L2-1.5V
Related LinksTQ2SA-, TQ2SA-L2-1.5V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TQ2SA-L2-1.5V Details Description
Related parts for TQ2SA-L2-1.5V
FIXED IND 4.7UH 130MA 3.38 OHM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP 2.70V SC70-3 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FAN HEATER 150W 1.30A 120A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 130 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 680K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 326MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf