Panasonic Electric Works TQ2SS-24V
TQ2SS-24V picture photo
Mfg. Part Number
TQ2SS-24V
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Datasheet Download
TQ2SS-24V.pdf
Availability of TQ2SS-24V
QUANTITY
TQ2SS-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of TQ2SS-24V
Internal Part NumberEIS-TQ2SS-24V
Standards Chart
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesTQ-SMD
PackagingTube
Relay TypeTelecom
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TQ2SS-24V
Related LinksTQ2S, TQ2SS-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TQ2SS-24V Details Description
Related parts for TQ2SS-24V
IGBT 600V 70A 290W TO247 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL PCB TIN datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHITE 6000K SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 6.5NS 160PQFP datasheet.pdf
CABLE 30COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC TDM SWITCH 512CH 144LBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf