Panasonic Electric Works TQ2SS-4.5V-X
TQ2SS-4.5V-X picture photo
Mfg. Part Number
TQ2SS-4.5V-X
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V
Datasheet Download
TQ2SS-4.5V-X.pdf
Availability of TQ2SS-4.5V-X
QUANTITY
TQ2SS-4.5V-X Order Process
Ship out your order
Specifications of TQ2SS-4.5V-X
Internal Part NumberEIS-TQ2SS-4.5V-X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standards Chart
Standard Package500
SeriesTQ-SMD
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeTelecom
Coil TypeNon Latching
Coil Current31mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.38 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.45 VDC
Coil Power140 mW
Coil Resistance145 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TQ2SS-4.5V-X
Related LinksTQ2SS-, TQ2SS-4.5V-X Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TQ2SS-4.5V-X Details Description
Related parts for TQ2SS-4.5V-X
IC 9-BIT GEN/CHKER 14DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - MKC40K/MC40G/MPL40K datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HDC 24B TSBU 1PG21G datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.7A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
ASSY,PIN,EUROCARD,TYPE C 96 POS datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 150MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
SW MINI SPDT DOOR PLUNGER 125V datasheet.pdf