Panasonic Electric Works TQ2SS-48V-Z
TQ2SS-48V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TQ2SS-48V-Z
Brief Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V
Datasheet Download
TQ2SS-48V-Z.pdf
Availability of TQ2SS-48V-Z
QUANTITY
TQ2SS-48V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TQ2SS-48V-Z
Internal Part NumberEIS-TQ2SS-48V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
SeriesTQ-SMD
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeTelecom
Coil TypeNon Latching
Coil Current6.3mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage125VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)36 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Coil Power300 mW
Coil Resistance7.68 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TQ2SS-48V-Z
Related LinksTQ2SS, TQ2SS-48V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TQ2SS-48V-Z Details Description
Related parts for TQ2SS-48V-Z
IC 2.25V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 3DDPAK datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 225CSPBGA datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410 datasheet.pdf
WIRE SDL EDGE MNT NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf