Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR/3216FF500-R
TR/3216FF500-R picture photo
Mfg. Part Number
TR/3216FF500-R
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 32VAC 63VDC
Datasheet Download
TR/3216FF500-R.pdf
Availability of TR/3216FF500-R
QUANTITY
TR/3216FF500-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR/3216FF500-R
Internal Part NumberEIS-TR/3216FF500-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesChip 3216FF
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC63V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0019
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W x 0.035" H (3.20mm x 1.60mm x 0.89mm)
DC Cold Resistance0.98 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR/3216FF500-R
Related LinksTR/3216, TR/3216FF500-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR/3216FF500-R Details Description
Related parts for TR/3216FF500-R
SENS OPTO REFL 2MM-22MM CON HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROTARY ESD EXT SHAFT REV datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 235MA 900 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf