Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR/MDA-V-20-R
TR/MDA-V-20-R picture photo
Mfg. Part Number
TR/MDA-V-20-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB
Datasheet Download
TR/MDA-V-20-R.pdf
Availability of TR/MDA-V-20-R
QUANTITY
TR/MDA-V-20-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR/MDA-V-20-R
Internal Part NumberEIS-TR/MDA-V-20-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMDA
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating20A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA AC, 10kA DC
Melting I²t483.45
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance0.004 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR/MDA-V-20-R
Related LinksTR/MDA, TR/MDA-V-20-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR/MDA-V-20-R Details Description
Related parts for TR/MDA-V-20-R
COVER FOR HHX FUSEHOLDER BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD 240 OHM 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.197" (5.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/10W 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A SO8FL datasheet.pdf