Thomas Research Products TR-SS1-36C
TR-SS1-36C picture photo
Mfg. Part Number
TR-SS1-36C
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
INTEGRATED LED CANOPY MODULE
Datasheet Download
TR-SS1-36C.pdf
Availability of TR-SS1-36C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TR-SS1-36C Order Process
Ship out your order
Specifications of TR-SS1-36C
Internal Part NumberEIS-TR-SS1-36C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsCore Mounting Diagram
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductThomas Research TR SS1 Led Core
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesLED Core™
Packaging-
TypeLED Engine
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4500K
Wavelength-
ConfigurationSquare, Plug and Play
Flux @ Current/Temperature - Test2925 lm (Typ)
Current - Test-
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)-
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max-
CRI (Color Rendering Index)75 (Typ)
Viewing Angle-
FeaturesDimming - 0 V ~ 10 V
Size / Dimension10.00mm L x 10.00mm W
Height2.51mm
Light Emitting Surface (LES)-
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR-SS1-36C
Related LinksTR-SS, TR-SS1-36C Datasheet, Thomas Research Products Distributor
TR-SS1-36C Details Description
Related parts for TR-SS1-36C
05P MTA100 CONN ASSY BLU 30AU datasheet.pdf
SPADE LUG/BANANA PLUG 48" RED datasheet.pdf
CONN FFC TOP 21POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V Y5V 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 166MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
LED 22MM GREEN 12V SOLDER datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 6KV X7R 2220 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf