Vishay/Dale RNC50J1003FPRE6
RNC50J1003FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1003FPRE6
Brief Description
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1003FPRE6.pdf
Availability of RNC50J1003FPRE6
QUANTITY
RNC50J1003FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1003FPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1003FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1003FPRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1003FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1003FPRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1003FPRE6
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 20POS R/A GO datasheet.pdf
CAP THIN FILM 27PF 25V 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete or Ribbon Cable datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 20A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.442K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf