Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR1/MCRW500MA
TR1/MCRW500MA picture photo
Mfg. Part Number
TR1/MCRW500MA
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
TR1/MCRW500MA.pdf
Availability of TR1/MCRW500MA
QUANTITY
TR1/MCRW500MA Order Process
Ship out your order
Specifications of TR1/MCRW500MA
Internal Part NumberEIS-TR1/MCRW500MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Current Rating500mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.023
Color-
Size / Dimension0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm)
DC Cold Resistance0.33 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR1/MCRW500MA
Related LinksTR1/MC, TR1/MCRW500MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR1/MCRW500MA Details Description
Related parts for TR1/MCRW500MA
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 15VA THRU HOLE datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 10POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
LED ARRAY 6MM 2700K 90CRI 355LM datasheet.pdf
15UF 100V 6,3X11 datasheet.pdf