FFF TR13055000J0G
TR13055000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TR13055000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 90D
Datasheet Download
TR13055000J0G.pdf
Availability of TR13055000J0G
QUANTITY
TR13055000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TR13055000J0G
Internal Part NumberEIS-TR13055000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTR
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level13
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR13055000J0G
Related LinksTR1305, TR13055000J0G Datasheet, FFF Distributor
TR13055000J0G Details Description
Related parts for TR13055000J0G
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 470UF 20% 2.5V 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 29POS TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 3.6KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
COVER BTS 2 KIT datasheet.pdf
OSC MEMS 25.0006MHZ CMOS SMD datasheet.pdf