Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2/1025FA750-R
TR2/1025FA750-R picture photo
Mfg. Part Number
TR2/1025FA750-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 750MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
TR2/1025FA750-R.pdf
Availability of TR2/1025FA750-R
QUANTITY
TR2/1025FA750-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2/1025FA750-R
Internal Part NumberEIS-TR2/1025FA750-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesBRICK 1025FA
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.143
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.405" L x 0.109" W x 0.109" H (10.29mm x 2.77mm x 2.77mm)
DC Cold Resistance0.6 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2/1025FA750-R
Related LinksTR2/102, TR2/1025FA750-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2/1025FA750-R Details Description
Related parts for TR2/1025FA750-R
CONN RECEPT PIN .045-.065" .100" datasheet.pdf
CONN PLUG RT ANG 4POS W/SOCKETS datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 16VC SOT23 datasheet.pdf
LED XLAMP 6500K WHITE 18V SMD datasheet.pdf