Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2/C515S-750-R
TR2/C515S-750-R picture photo
Mfg. Part Number
TR2/C515S-750-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
TR2/C515S-750-R.pdf
Availability of TR2/C515S-750-R
QUANTITY
TR2/C515S-750-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2/C515S-750-R
Internal Part NumberEIS-TR2/C515S-750-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC515
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t9.162
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance0.26 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2/C515S-750-R
Related LinksTR2/C51, TR2/C515S-750-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2/C515S-750-R Details Description
Related parts for TR2/C515S-750-R
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
ANT YAGI ENCLOSED 2.4G 18" NMALE datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 2A NP datasheet.pdf
CABLE 25COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIN-SIGNAL COAX F PCB-SOLDER 7 datasheet.pdf
LOCKOUT/TAGOUT STEPS/CAL WALLET datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf