Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2/C518-750-R
TR2/C518-750-R picture photo
Mfg. Part Number
TR2/C518-750-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
TR2/C518-750-R.pdf
Availability of TR2/C518-750-R
QUANTITY
TR2/C518-750-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2/C518-750-R
Internal Part NumberEIS-TR2/C518-750-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC518
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.264
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance0.91 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2/C518-750-R
Related LinksTR2/C51, TR2/C518-750-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2/C518-750-R Details Description
Related parts for TR2/C518-750-R
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RING 16-22AWG #3/8 RED datasheet.pdf
PANEL INNER ALUMINUM 10.75X8.88" datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 320A DO205AB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf