Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2/C518-750-R
TR2/C518-750-R picture photo
Mfg. Part Number
TR2/C518-750-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
TR2/C518-750-R.pdf
Availability of TR2/C518-750-R
QUANTITY
TR2/C518-750-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2/C518-750-R
Internal Part NumberEIS-TR2/C518-750-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC518
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.264
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance0.91 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2/C518-750-R
Related LinksTR2/C51, TR2/C518-750-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2/C518-750-R Details Description
Related parts for TR2/C518-750-R
IC DIFF RCVR QUAD HS 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST GRN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 4MM datasheet.pdf
RES 681 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050 60 POS datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2700K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
HD-BNC PLUG TO HD-BNC PLUG 0.50M datasheet.pdf
CTV 46C MIXED SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf