Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2/S501-V-6.3R
TR2/S501-V-6.3R picture photo
Mfg. Part Number
TR2/S501-V-6.3R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
TR2/S501-V-6.3R.pdf
Availability of TR2/S501-V-6.3R
QUANTITY
TR2/S501-V-6.3R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2/S501-V-6.3R
Internal Part NumberEIS-TR2/S501-V-6.3R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS501
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating6.3A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t48
ApprovalsBSI, CCC, CSA, cURus, IMQ, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.014 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2/S501-V-6.3R
Related LinksTR2/S50, TR2/S501-V-6.3R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2/S501-V-6.3R Details Description
Related parts for TR2/S501-V-6.3R
CONN RCPT 10POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TFLEX 640 18" X 18" datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 145 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
ARROWHEAD TIE 30LB 6.34" datasheet.pdf