Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR2-S505H-V-1.25-R
TR2-S505H-V-1.25-R picture photo
Mfg. Part Number
TR2-S505H-V-1.25-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.25A 600VAC 400VDC
Datasheet Download
TR2-S505H-V-1.25-R.pdf
Availability of TR2-S505H-V-1.25-R
QUANTITY
TR2-S505H-V-1.25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR2-S505H-V-1.25-R
Internal Part NumberEIS-TR2-S505H-V-1.25-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS505H
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC400V
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t2.22
ApprovalscULus, PSE/JET
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.108 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR2-S505H-V-1.25-R
Related LinksTR2-S505H, TR2-S505H-V-1.25-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR2-S505H-V-1.25-R Details Description
Related parts for TR2-S505H-V-1.25-R
SCR DBL LOSCR 1600V 160A INTAPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
IC OVERVOLT PROT REG 10-MSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO263AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 23POS SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
22MM BLUE 12V SOLDER TERMINALS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf