Vishay/Sprague TR3A156K6R3C1000
TR3A156K6R3C1000 picture photo
Mfg. Part Number
TR3A156K6R3C1000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1206
Datasheet Download
TR3A156K6R3C1000.pdf
Availability of TR3A156K6R3C1000
QUANTITY
TR3A156K6R3C1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3A156K6R3C1000
Internal Part NumberEIS-TR3A156K6R3C1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3A156K6R3C1000
Related LinksTR3A156K, TR3A156K6R3C1000 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3A156K6R3C1000 Details Description
Related parts for TR3A156K6R3C1000
RES 470K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 150V 0605 datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC RED 2/PACK datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1507 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 6.3V 10% 0805 datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SR BTS INS FT 13 ASY A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf