Vishay/Dale RN50C8061FBSL
RN50C8061FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C8061FBSL
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C8061FBSL.pdf
Availability of RN50C8061FBSL
QUANTITY
RN50C8061FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C8061FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C8061FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C8061FBSL
Related LinksRN50C8, RN50C8061FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C8061FBSL Details Description
Related parts for RN50C8061FBSL
IC OTP 4MBIT 70NS 32DIP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.5V 3W datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf