Vishay/Sprague TR3A475K010C3000
TR3A475K010C3000 picture photo
Mfg. Part Number
TR3A475K010C3000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
TR3A475K010C3000.pdf
Availability of TR3A475K010C3000
QUANTITY
TR3A475K010C3000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3A475K010C3000
Internal Part NumberEIS-TR3A475K010C3000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3A475K010C3000
Related LinksTR3A475K, TR3A475K010C3000 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3A475K010C3000 Details Description
Related parts for TR3A475K010C3000
CHOKE COMMON MODE 0.8MH PC MNT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
SOFTWARE DIAMOND 12 MONTH datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 274K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf