Vishay/Sprague TR3B156K016C0800
TR3B156K016C0800 picture photo
Mfg. Part Number
TR3B156K016C0800
Brief Description
CAP TANT 15UF 16V 10% 1411
Datasheet Download
TR3B156K016C0800.pdf
Availability of TR3B156K016C0800
QUANTITY
TR3B156K016C0800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3B156K016C0800
Internal Part NumberEIS-TR3B156K016C0800
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3B156K016C0800
Related LinksTR3B156K, TR3B156K016C0800 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3B156K016C0800 Details Description
Related parts for TR3B156K016C0800
TERM BLOCK HDR 22POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
FILTER LINE 1.7MH/.065MH 1.8A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.68K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE P 1UH N48 datasheet.pdf