Vishay/Sprague TR3B336K016C0350
TR3B336K016C0350 picture photo
Mfg. Part Number
TR3B336K016C0350
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 10% 1411
Datasheet Download
TR3B336K016C0350.pdf
Availability of TR3B336K016C0350
QUANTITY
TR3B336K016C0350 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3B336K016C0350
Internal Part NumberEIS-TR3B336K016C0350
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMolded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3B336K016C0350
Related LinksTR3B336K, TR3B336K016C0350 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3B336K016C0350 Details Description
Related parts for TR3B336K016C0350
VARISTOR 35.1V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
IC VOLT DET 1.90V LOW SOT-23B datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 18IN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10A M20 datasheet.pdf
Connector Socket 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INSERT RCA JACK TO F TYPE JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
381 TB SOCKET 2-ROWS RA datasheet.pdf
SS TIMR ON DLY, 5S, 12VAC/DC datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf