Vishay/BCcomponents BFC236945563
BFC236945563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236945563
Brief Description
CAP FILM 56NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236945563.pdf
Availability of BFC236945563
QUANTITY
BFC236945563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236945563
Internal Part NumberEIS-BFC236945563
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.346" (8.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236945563
Related LinksBFC236, BFC236945563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236945563 Details Description
Related parts for BFC236945563
MOSFET N-CH 60V 22.7A DPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 0.25A TO-92 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MCPIM, TP/FO-MM850-SC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 600V DO-214AC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf