Vishay/Sprague TR3B476K010C0500
TR3B476K010C0500 picture photo
Mfg. Part Number
TR3B476K010C0500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 10% 1411
Datasheet Download
TR3B476K010C0500.pdf
Availability of TR3B476K010C0500
QUANTITY
TR3B476K010C0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3B476K010C0500
Internal Part NumberEIS-TR3B476K010C0500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3B476K010C0500
Related LinksTR3B476K, TR3B476K010C0500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3B476K010C0500 Details Description
Related parts for TR3B476K010C0500
CHOKE COMMON MODE ADSL 7mH datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 7.5NS 60BGA datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4MINIFLAT datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 RTNM RTNM datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 167MA 1.88 OHM TH datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1.5A 400V 4SIP datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf