Vishay/Sprague TR3C106K035C0450
TR3C106K035C0450 picture photo
Mfg. Part Number
TR3C106K035C0450
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 10% 2312
Datasheet Download
TR3C106K035C0450.pdf
Availability of TR3C106K035C0450
QUANTITY
TR3C106K035C0450 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3C106K035C0450
Internal Part NumberEIS-TR3C106K035C0450
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)450 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3C106K035C0450
Related LinksTR3C106K, TR3C106K035C0450 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3C106K035C0450 Details Description
Related parts for TR3C106K035C0450
IDC CABLE - MCS26K/MC26M/MCS26K datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LATCH 8BIT ADDRESSED 18-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT EXPLOSION PROOF datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 10% 300 VAC RAD datasheet.pdf