Vishay/Sprague TR3C106M016C0450
TR3C106M016C0450 picture photo
Mfg. Part Number
TR3C106M016C0450
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312
Datasheet Download
TR3C106M016C0450.pdf
Availability of TR3C106M016C0450
QUANTITY
TR3C106M016C0450 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3C106M016C0450
Internal Part NumberEIS-TR3C106M016C0450
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)450 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)