Vishay/Sprague TR3C156K020C0400
TR3C156K020C0400 picture photo
Mfg. Part Number
TR3C156K020C0400
Brief Description
CAP TANT 15UF 20V 10% 2312
Datasheet Download
TR3C156K020C0400.pdf
Availability of TR3C156K020C0400
QUANTITY
TR3C156K020C0400 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3C156K020C0400
Internal Part NumberEIS-TR3C156K020C0400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3C156K020C0400
Related LinksTR3C156K, TR3C156K020C0400 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3C156K020C0400 Details Description
Related parts for TR3C156K020C0400
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
RES 77.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 950MA 210 MOHM datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 KINTEX7 676FBGA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.6V 3-USP datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf