Vishay/Sprague TR3C475K025C0525
TR3C475K025C0525 picture photo
Mfg. Part Number
TR3C475K025C0525
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2312
Datasheet Download
TR3C475K025C0525.pdf
Availability of TR3C475K025C0525
QUANTITY
TR3C475K025C0525 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3C475K025C0525
Internal Part NumberEIS-TR3C475K025C0525
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)525 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3C475K025C0525
Related LinksTR3C475K, TR3C475K025C0525 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3C475K025C0525 Details Description
Related parts for TR3C475K025C0525
PC BOARD FR4 EPOXYGLASS 6.0X17.0 datasheet.pdf
IC DC-DC CONVERTER 4CH 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 3W DO214AA datasheet.pdf
CONV AC/DC 90-264VAC 5V 1A datasheet.pdf
MQS RECEPTACLE CONTACT datasheet.pdf
CONN 5.08MM TERMINAL BLOCK 15POS datasheet.pdf
COVER ACTIVE PINLOCK 8MM 50PCS datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X5R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM datasheet.pdf