Vishay/Sprague TR3C475M035C0500
TR3C475M035C0500 picture photo
Mfg. Part Number
TR3C475M035C0500
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2312
Datasheet Download
TR3C475M035C0500.pdf
Availability of TR3C475M035C0500
QUANTITY
TR3C475M035C0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3C475M035C0500
Internal Part NumberEIS-TR3C475M035C0500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3C475M035C0500
Related LinksTR3C475M, TR3C475M035C0500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3C475M035C0500 Details Description
Related parts for TR3C475M035C0500
CONN RECEPT 8POS W/SOCKT SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT TERM TIN 22AWG datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HAR-MIK BELL 50M-S M2,5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 28UFQFPN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf