Vishay/Sprague TR3C476K6R3C0250
TR3C476K6R3C0250 picture photo
Mfg. Part Number
TR3C476K6R3C0250
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2312
Datasheet Download
TR3C476K6R3C0250.pdf
Availability of TR3C476K6R3C0250
QUANTITY
TR3C476K6R3C0250 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3C476K6R3C0250
Internal Part NumberEIS-TR3C476K6R3C0250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMolded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3C476K6R3C0250
Related LinksTR3C476K, TR3C476K6R3C0250 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3C476K6R3C0250 Details Description
Related parts for TR3C476K6R3C0250
FIXED IND 5.6UH 120MA 1.75 OHM datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049Y/X 3" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 17POS 2.54MM datasheet.pdf
SCR 0.8A 600V TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
POWER MODULES PLUGGABLE 121VAC datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 0.49" ORNGE/WHT datasheet.pdf