Vishay/Sprague TR3D476M016C0100
TR3D476M016C0100 picture photo
Mfg. Part Number
TR3D476M016C0100
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
TR3D476M016C0100.pdf
Availability of TR3D476M016C0100
QUANTITY
TR3D476M016C0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3D476M016C0100
Internal Part NumberEIS-TR3D476M016C0100
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3D476M016C0100
Related LinksTR3D476M, TR3D476M016C0100 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3D476M016C0100 Details Description
Related parts for TR3D476M016C0100
RES SMD 20.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 22MM 1/4-18NPT 5V datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DBL ROW HOLDER CT 22POS datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
LED PSL0102 COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf