Vishay/Sprague TR3E106M050C0500
TR3E106M050C0500 picture photo
Mfg. Part Number
TR3E106M050C0500
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 20% 2917
Datasheet Download
TR3E106M050C0500.pdf
Availability of TR3E106M050C0500
QUANTITY
TR3E106M050C0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3E106M050C0500
Internal Part NumberEIS-TR3E106M050C0500
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3E106M050C0500
Related LinksTR3E106M, TR3E106M050C0500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3E106M050C0500 Details Description
Related parts for TR3E106M050C0500
CONN HEADER 56POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
IC HISIDE PWR SWITCH 2CH TO220-7 datasheet.pdf
DIN POWER HDR MIX F24H7 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf