Vishay/Sprague TR3E477K010C0050
TR3E477K010C0050 picture photo
Mfg. Part Number
TR3E477K010C0050
Brief Description
CAP TANT 470UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
TR3E477K010C0050.pdf
Availability of TR3E477K010C0050
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TR3E477K010C0050 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3E477K010C0050
Internal Part NumberEIS-TR3E477K010C0050
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3E477K010C0050
Related LinksTR3E477K, TR3E477K010C0050 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3E477K010C0050 Details Description
Related parts for TR3E477K010C0050
FILTER LINE 142MH 0.2A TYPE 17N datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 500MA 230 MOHM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNT HARD 750W/200V 300W/100V datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 205OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf