Vishay/Sprague TR3E477M6R3C0100
TR3E477M6R3C0100 picture photo
Mfg. Part Number
TR3E477M6R3C0100
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917
Datasheet Download
TR3E477M6R3C0100.pdf
Availability of TR3E477M6R3C0100
QUANTITY
TR3E477M6R3C0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3E477M6R3C0100
Internal Part NumberEIS-TR3E477M6R3C0100
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3E477M6R3C0100
Related LinksTR3E477M, TR3E477M6R3C0100 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3E477M6R3C0100 Details Description
Related parts for TR3E477M6R3C0100
TOOL CRIMPER 10-20AWG FERRULES datasheet.pdf
LED MOUNT .400" BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 3.1A 183 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 140UF 6V AXIAL datasheet.pdf