Thomas Research Products TRC-025S105PS
TRC-025S105PS picture photo
Mfg. Part Number
TRC-025S105PS
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 8-24V 1.05A
Datasheet Download
TRC-025S105PS.pdf
Availability of TRC-025S105PS
QUANTITY
TRC-025S105PS Order Process
Ship out your order
Specifications of TRC-025S105PS
Internal Part NumberEIS-TRC-025S105PS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Drivers Overview
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelVLED-25W, TRC-025.stpVLED-25W, TRC-025.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesTRC
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output8 ~ 24 V
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts)25W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency82%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.07" L x 3.15" W x 1.02" H (78.0mm x 80.0mm x 26.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRC-025S105PS
Related LinksTRC-02, TRC-025S105PS Datasheet, Thomas Research Products Distributor
TRC-025S105PS Details Description
Related parts for TRC-025S105PS
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.5 6G 20MA datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 100KHZ 6DFN datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BACC 10C 10#20 PIN PLUG NI datasheet.pdf
INDUCTOR 7.6 X 6.9 X 3.0 0.3UH datasheet.pdf