TE Connectivity Alcoswitch Switches TRD11G10WL
TRD11G10WL picture photo
Mfg. Part Number
TRD11G10WL
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
TRD11G10WL.pdf
Availability of TRD11G10WL
QUANTITY
TRD11G10WL Order Process
Ship out your order
Specifications of TRD11G10WL
Internal Part NumberEIS-TRD11G10WL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTRD11G10WL Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Featured ProductTE Connectivity Alcoswitch Switches
Standard Package25
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesTRD
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Threaded Body with Nut
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 11.90mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life60,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRD11G10WL
Related LinksTRD11, TRD11G10WL Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
TRD11G10WL Details Description
Related parts for TRD11G10WL
IC REG LDO 12V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
LP 5.08/02/90 3.2SN DKGN datasheet.pdf
SAFETY MAT 400X1500MM datasheet.pdf
IC COUNTER REGISTER 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
QPro Virtex-II 1.5V Military QML Platform FPGAs IC datasheet.pdf