| Internal Part Number | EIS-51761-10000404AALF | |
| Standard Package | 55 | |
| Connector Usage | - | |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets | |
| Connector Style | Blade Power | |
| Number of Positions | 8 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Termination | Solder | |
| Contact Layout, Typical | 4 Signal, 4 Power | |
| Features | Board Lock, Guide Pin | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |