TE Connectivity Alcoswitch Switches TRD13D10WLLR204
TRD13D10WLLR204 picture photo
Mfg. Part Number
TRD13D10WLLR204
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V
Datasheet Download
TRD13D10WLLR204.pdf
Availability of TRD13D10WLLR204
QUANTITY
TRD13D10WLLR204 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRD13D10WLLR204
Internal Part NumberEIS-TRD13D10WLLR204
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTRD13D10WLLR204 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)2.8 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 11.90mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life20,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRD13D10WLLR204
Related LinksTRD13D1, TRD13D10WLLR204 Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
TRD13D10WLLR204 Details Description
Related parts for TRD13D10WLLR204
IDC CABLE- AKR10G/ AE10M / X datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D618 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf