Vicor Corporation V150B8T200BL3
V150B8T200BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B8T200BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8T200BL3.pdf
Availability of V150B8T200BL3
QUANTITY
V150B8T200BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8T200BL3
Internal Part NumberEIS-V150B8T200BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8T200BL3
Related LinksV150B8, V150B8T200BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8T200BL3 Details Description
Related parts for V150B8T200BL3
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223-5 datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 4X4 40LLP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CMOS 1.15MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 640MA 1.05 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf