TE Connectivity Raychem Circuit Protection TRF250-120T-RC-B-0.5-2
TRF250-120T-RC-B-0.5-2 picture photo
Mfg. Part Number
TRF250-120T-RC-B-0.5-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC 0.12A HOLD RADIAL
Datasheet Download
TRF250-120T-RC-B-0.5-2.pdf
Availability of TRF250-120T-RC-B-0.5-2
QUANTITY
TRF250-120T-RC-B-0.5-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRF250-120T-RC-B-0.5-2
Internal Part NumberEIS-TRF250-120T-RC-B-0.5-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max250V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)120mA
Current - Trip (It)240mA
R Min/Max4.000 ~ 8.000 Ohm
Time to Trip1.5s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRF250-120T-RC-B-0.5-2
TRF250-120T-RC-B-0.5-2 Details Description
Related parts for TRF250-120T-RC-B-0.5-2
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
FILTER ULTRA COMPACT 0.5A PCB datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 56POS 3A datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 1.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf