TE Connectivity Raychem Circuit Protection TRF250-120UA
TRF250-120UA picture photo
Mfg. Part Number
TRF250-120UA
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC 0.12A HOLD RADIAL
Datasheet Download
TRF250-120UA.pdf
Availability of TRF250-120UA
QUANTITY
TRF250-120UA Order Process
Ship out your order
Specifications of TRF250-120UA
Internal Part NumberEIS-TRF250-120UA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingBulk
Voltage - Max250V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)120mA
Current - Trip (It)240mA
R Min/Max4.000 ~ 8.000 Ohm
Time to Trip1.5s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRF250-120UA
Related LinksTRF250, TRF250-120UA Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TRF250-120UA Details Description
Related parts for TRF250-120UA
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD123 datasheet.pdf
IC CONTROLLER INTEL 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 48POS STR datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 25POS SER 109 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 36"L X 24"W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 1.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 229.72 OHM 1/2W 0.01% AXIAL datasheet.pdf