TE Connectivity Raychem Circuit Protection TRF600-160-0.130
TRF600-160-0.130 picture photo
Mfg. Part Number
TRF600-160-0.130
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 0.16A HOLD
Datasheet Download
TRF600-160-0.130.pdf
Availability of TRF600-160-0.130
QUANTITY
TRF600-160-0.130 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRF600-160-0.130
Internal Part NumberEIS-TRF600-160-0.130
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingBulk
Voltage - Max250V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)160mA
Current - Trip (It)320mA
R Min/Max4.000 ~ 10.00 Ohm
Time to Trip7.5s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRF600-160-0.130
TRF600-160-0.130 Details Description
Related parts for TRF600-160-0.130
CAP TANT 33UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1.0K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 6.4X457.2MM DSHAPE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CARD MOUNTING KIT BRCKT,PLASTIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 700MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
400 MSPS, 10-Bit, 1.8 V CMOS Direct Digital Synthesizer IC datasheet.pdf