AVX Corporation TRJA105K025RRJ
TRJA105K025RRJ picture photo
Mfg. Part Number
TRJA105K025RRJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 25V 10% 1206
Datasheet Download
TRJA105K025RRJ.pdf
Availability of TRJA105K025RRJ
QUANTITY
TRJA105K025RRJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TRJA105K025RRJ
Internal Part NumberEIS-TRJA105K025RRJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.63 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRJA105K025RRJ
Related LinksTRJA105, TRJA105K025RRJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TRJA105K025RRJ Details Description
Related parts for TRJA105K025RRJ
JUMPER-H2728TR/C2064R/H2728TR 8" datasheet.pdf
CONN SPRING 30POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100CBGA datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 90A 80VDC COMPACT datasheet.pdf
TAPE FOIL HI-TEMP 1/2" X 5YD ALM datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD 4POS FMALE/MALE 3M 18AWG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H datasheet.pdf