AVX Corporation TRJD476M025RRJ
TRJD476M025RRJ picture photo
Mfg. Part Number
TRJD476M025RRJ
Brief Description
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917
Datasheet Download
TRJD476M025RRJ.pdf
Availability of TRJD476M025RRJ
QUANTITY
TRJD476M025RRJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TRJD476M025RRJ
Internal Part NumberEIS-TRJD476M025RRJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)540 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRJD476M025RRJ
Related LinksTRJD476, TRJD476M025RRJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TRJD476M025RRJ Details Description
Related parts for TRJD476M025RRJ
RES 0.5 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
PLINTH 23.63" FRAME DEPTH BLACK datasheet.pdf
OSC XO 19.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MODULE 1CT:2CT 1.2MH SMD datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf