AVX Corporation TRJE106M050RRJ
TRJE106M050RRJ picture photo
Mfg. Part Number
TRJE106M050RRJ
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 20% 2917
Datasheet Download
TRJE106M050RRJ.pdf
Availability of TRJE106M050RRJ
QUANTITY
TRJE106M050RRJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TRJE106M050RRJ
Internal Part NumberEIS-TRJE106M050RRJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRJE106M050RRJ
Related LinksTRJE106, TRJE106M050RRJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TRJE106M050RRJ Details Description
Related parts for TRJE106M050RRJ
CAP FILM 0.13UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.87M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 115/230V PNL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEADER HOUSING ASSY, EP 2.5 RA, datasheet.pdf
RES SMD 126K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf