Linx Technologies TRM-418-LT
TRM-418-LT picture photo
Mfg. Part Number
TRM-418-LT
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
TRANSCEIVER RF 418MHZ LT SERIES
Datasheet Download
TRM-418-LT.pdf
Availability of TRM-418-LT
QUANTITY
TRM-418-LT Order Process
Ship out your order
Specifications of TRM-418-LT
Internal Part NumberEIS-TRM-418-LT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConsiderations for Sending Data Over a Wireless Link
FCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Understanding RF Modules
Understanding Remote Control and Remote Keyless Entry
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductLT Series Long-Range RF Transceiver Modules
Standard Package33
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesLT
PackagingTube
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
ModulationOOK
Frequency418MHz
Data Rate10Kbps
Power - Output9.2dBm
Sensitivity-112dBm
Serial InterfacesSPI
Antenna TypeNot Included
Memory Size-
Voltage - Supply2.1 V ~ 3.6 V
Current - Receiving6.1mA
Current - Transmitting12mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRM-418-LT
Related LinksTRM-4, TRM-418-LT Datasheet, Linx Technologies Distributor
TRM-418-LT Details Description
Related parts for TRM-418-LT
POT 50K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .32-.63"100PC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL/TRPL SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 500' datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMCJ datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
KIT CAP 1000PF-110UF 0402 datasheet.pdf